Padomi siltumenerģijas taupīšanai

Padomi siltumenergijas taupisanaiLīdz ar apkures sezonas sākumu pieaug komunālie maksājumi un aktuāls kļūst jautājums par siltumenerģijas taupīšanu dzīvojamā mājā. Būtisku ietekmi uz siltumenerģijas patēriņu atstāj pašu iedzīvotāju paradumi. Tāpēc iedzīvotājiem, mainot savus paradumus lietojot siltumenerģiju un ievērojot dažus svarīgus padomus, noteikti izdosies ieviest vairākus uzlabojumus un veikt darbības, kas palīdzēs ietaupīt apkurei tērētos līdzekļus.

Padomi enerģijas taupīšanai

Tīrot zobus, bez vajadzības netecināt karsto ūdeni. Nelietderīgs karstā ūdens patēriņš, rada ievērojamu siltumenerģijas izlietojumu.

Padomi enerģijas taupīšanai

Siltumenerģijas patēriņu ēkai ietekmē vairāki faktori, kurus var iedalīt trīs grupās: 1. Laikapstākļi; 2. Ēkas tehniskais stāvoklis; 3. Ēkas iedzīvotāju paradumi

Padomi enerģijas taupīšanai

Ilgstoši neatstāt logus "vēdināšanas" režīmā. Telpas jāvēdina īsu brīdi un intensīvi, plaši atverot logus uz dažām minūtēm.

Padomi enerģijas taupīšanai

Pirms apkures sezonas iztīrīt radiatorus no putekļiem. Neaizkārt radiatorus ar aizkariem kā arī nežāvēt uz tiem veļu. Parūpēties par to, lai radiatoriem priekšā netiktu novietotas mēbeles, kas būtiski ietekmē siltuma iekļūšanu telpā.

Padomi enerģijas taupīšanai

Apkures sezonas laikā kāpņu telpas ārdurvis un logus (arī pagrabā) bez vajadzības neturēt atvērtus. Ja nepieciešams, veikt ārdurvju un kāpņu telpas logu siltināšanas pasākumus. Noblīvēt bēniņu lūkas un logus, lai nerastos nevajadzīgi siltumenerģijas zudumi.

Paradumi, kas ļauj ietaupīt siltumenerģiju

 • Lielākās mēbeles novietot pie ārējām sienām.
 • Neaizklāt radiatorus (tostarp nežāvēt uz tiem veļu), lai ir brīva vieta, kur cirkulēt gaisam. Siltumam ceļoties uz augšu, tas istabā veido lielu loku, veicinot vienmērīgu siltuma izplatīšanos telpā. Savukārt, ja radiatori ir aizklāti ar aizkariem, siltais gaiss neieplūdīs istabā, bet gan pacelsies gar auksto loga stiklu.
 • Pirms apkures sezonas iztīrīt radiatorus ar putekļu sūcēju un arī turpmāk regulāri noslaucīt putekļus no radiatoriem. Bez vajadzības nepārkrāsot radiatorus – katrs krāsojuma slānis samazina radiatora siltumatdevi.
 • Ja dzīvokļa radiatoriem ir uzstādīti termoregulatori, noteikti jāizmanto iespēja tos regulēt atbilstoši temperatūrai ārā un savam dzīvesveidam. Piemēram, nedēļas nogali pavadot ārpus mājas, temperatūru var noregulēt uz zemāku.
 • Ja ir par karstu, ieteicams samazināt siltuma padevi radiatoros, nevis atvērt logus vēdināšanai.
 • Ilgstoši neatstāt PVC logus tā sauktajā “ziemas vēdināšanas” režīmā. Lai nodrošinātu efektīvu vēdināšanu, ieteicams divas līdz četras reizes dienā plaši atvērt logus uz 5–10 minūtēm (apkures sezonā noteikti nepieciešams vēdināt telpas, lai ielaistu svaigu gaisu un izvairītos no kondensāta veidošanās).
 • Ja radiatoriem ir uzstādīti termoregulatori un nepieciešama ilgstoša telpas vēdināšana, ieteicams ieregulēt zemāku telpas temperatūru.
 • Jāpārliecinās, ka gar logu malām nenāk aukstums. Ja tā tomēr ir, tad vecie, bojātie logi jānomaina pret jauniem. Ja nav iespējas to izdarīt, tad vismaz pamatīgi ar siltinošu blīvējumu jānoblīvē logu un balkonu spraugas, lai telpa nezaudētu siltumu.
 • Uz nakti aizvērt aizkarus un nolaist žalūzijas, lai samazinātu siltuma zudumus caur logiem.
 • Saulainās dienās atstāt atvērtas žalūzijas un visus aizkarus, lai telpa maksimāli uzsiltu no saules gaismas. Tāpat jāizvēlas aizkari/žalūzijas, kas neaizsedz radiatorus.
 • Apkures sezonas laikā kāpņu telpas ārdurvis un logus (arī pagrabā) ilgstoši neturēt atvērtus. Nav iespējams izvairīties no ievērojamiem siltuma zudumiem, ja pagraba durvis un logi ir regulāri atvērti vai ārdurvis netiek kārtīgi aiztaisītas. Arī bēniņu konstrukciju siltināšana var palīdzēt nodrošināt siltuma zudumu mazināšanu un komforta temperatūras atgriešanos dzīvokļos.
 • Būtisku ietekmi uz siltumenerģijas patēriņu atstāj arī karstā ūdens lietošana. Piemēram, tīrot zobus izmantojiet glāzīti un bez vajadzības neteciniet karsto ūdeni. Tāpat, ieteicams, mazgājoties izmantot dušu. Lai pietecinātu vannu, būs nepieciešams apmēram trīs reizes vairāk ūdens.

Jāņem vērā!

Ja dzīvoklī regulāri ir pārāk karsti, iespējams, tajā uzstādīti tehniskajiem noteikumiem neatbilstoša izmēra radiatori, līdz ar to dzīvoklis tiek pārkurināts, radot traucējumus arī kopējā dzīvojamās mājas apkures sistēmā

Siltumenerģijas taupīšanas iespējas ar lieliem ilgtermiņa ieguvumiem

 • Ierīkot siltinātas kāpņu telpu metāla ārdurvis – salīdzinot ar koka ārdurvīm, tās ir daudz blīvākas, aprīkotas ar aizvērēja mehānismu un mitruma ietekmē nedeformējas.
 • Nomainīt pret PVC logiem pagraba logus, kur tie joprojām ir no koka.
 • Siltināt dzīvojamo māju – efektīvākais siltumenerģijas taupīšanas veids, kas vienlaikus palielina
dzīvojamās mājas ilgmūžību.

Ēkas iedzīvotājiem savā starpā ir jāvienojas par optimālo gaisa temperatūru dzīvojamās telpās un par to jāinformē nama apsaimniekotājs, lai neveidotos situācijas, kad dzīvokļu īpašnieki ilgstoši tur atvērtus logus, jo telpās ir par karstu, tādejādi nelietderīgi tērējot siltumenerģiju. Iekštelpu gaisa temperatūras samazināšana pat par 1 grādu var dot būtisku siltumenerģijas ietaupījumu visai ēkai.

Tāpat der atcerēties, ka katra iedzīvotāja uzvedība viņa atsevišķajā dzīvoklī atstāj iespaidu uz ēkas kopējo siltumenerģijas patēriņu. Piemēram, ja kāds izdomā apkures sezonas laikā dzīvoklī nomainīt logus, rēķini palielināsies visiem ēkas dzīvokļiem, jo palielināsies ēkas kopējais siltumenerģijas patēriņš.

Scroll to Top
Skip to content